Galeria

image003.jpg

Konto parafii

PARAFIA
ŚW. ANNY
W SKRWILNIE

Nr konta:  NOWY
18 9546 0004 2004
0025 8610 0001

Rys historyczny
    Kościół parafii Św. Anny w Skrwilnie ufundował podkomorzy dobrzyński W. Strenka.
    Erygował świątynię w dniu 3 lutego 1379 r. bp Dobiesław. Wzmianka oParafii zachowała się
   w spisie poborowym dla powiatu rypińskiego z 1431 r. Pierwszy kościół funkcjonował jeszcze
   do początku XVII w., kiedy to w 1609 r. z inicjatywy ks. Z. Rościszewskiego, nominata przemyskiego,
   wybudowano nową drewnianą świątynię z dwiema bocznymi kaplicami, aby następnie
    w poł. XIX w. z fundacji M. Cissowskiego, mógł powstać niewielki lecz już murowany kościół,
    którego budowę ukończono w 1852 r. Po benedykowaniu nowego kościoła przez dziekana
    rypińskiego, starą drewnianą świątynię w 1867 r. rozebrano.

    Kiedy proboszczem w Skrwilnie był ks. D. Jędrzejkowski (1888-1894), dokonano rozbudowy
    świątyni według projektu architekta Ludwika Gosławskiego, który w swojej karierze, wybudował
    również kościoły w Tłuchowie, podżuromińskim Zieluniu, podbielskim Ciachcinie, czy w Lutocinie.
    Konsekracji dokonał bp Michał Nowodworski 1 września 1895 r.
FOTOS        FOTOS
Polichromię w świątyni położono w 1975 r.
_______________________________________________________________________________________
Gawęda historyczna o naszej parafii

,, Mój dom jest domem modlitwy"
    Taki napis widnieje na froncie naszego kościoła, do którego przychodzili nasi przodkowie i do którego przychodzi teraz każdy z nas, aby przedstawiać Bogu wszelkie nasze modlitwy, które nosimy głęboko w swoich sercach.Na przestrzeni wieków w naszym kościele wiele osób przez sakrament chrztu zostało i zostaje włączonych w grono dzieci Bożych, wiele osób w sakramencie pokuty otrzymało i wciąż otrzymuje Boże przebaczenie, miłość dwojga kochających się osób została i staje się nadal błogosławiona przy tym ołtarzu oraz wielu naszych bliskich zmarłych z tego kościoła odprowadziliśmy w ich ostatniej drodze na miejsce wiecznego odpoczynku. Dlatego tak warto zatrzymać się na chwilę nad poniższym rysem naszej parafii i naszego kościoła z którego każdy z nas wielokrotnie wychodził i wychodzi z nadzieją, dobrym słowem, pocieszeniem i pomocą od miłującego Ojca.
    Kościół parafialny pw. NMP i Wszystkich Świętych erygował, czyli powołał do istnienia 3 lutego 1379 roku biskup płocki Dobiesław Sówka. Parafia pw. św. Anny wymieniana jest w zachowanym fragmencie spisu posoborowego dla powiatu rypińskiego z 1431 roku. Za czasów wojen krzyżackich w XV wieku mimo wielu zniszczeń, kościół ocalał i przetrwał do początku XVII wieku. W tym samym wieku ks. Zygmunt Rościszewski wybudował obszerny, drewniany kościół, z dwiema bocznymi kaplicami i 6 - oma ołtarzami bocznymi. W 1852 roku właściciel Skrwilna Marian Cisowski ufundował niewielki, murowany kościół, który w drugiej połowie XIX wieku rozbudowano w stylu poźnoklasycystycznym. Za sprawą wsparcia zamożnych mieszkańców Skrwilna oraz parafian, dobudowano wówczas prezbiterium z zakrystią, poprawiono filary i ściany, dach, podniesiono mury oraz dodano 12 nowych żelaznych okien, wytynkowano sufit i wykonano posadzkę. Następnie sprawiono nowy murowany ołtarz, a także klasycystyczny front z dwiema wieżami i gzyms z napisem: ,,Dom mój, dom modlitwy". W tym samym okresie wybudowano również murowana dzwonnicę.
    Kościół konsekrował 1 września 1895 roku biskup płocki Michał Nowodworski. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zaś w ołtarzach bocznych obrazy pochodzące z XIX wieku pochodzące ze starego kościoła z wizerunkami świętych: Anny, Michała, Antoniego oraz Ukrzyżowanie Chrystusa. W 1897 roku sprawiono 9 - cio głosowe organy, które później w 1992 roku zostały zastąpione 12 - sto głosowym instrumentem. W czasie okupacji 22 października 1939 roku Niemcy aresztowali proboszcza parafii - ks. Franciszka Flaczyńskiego, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.
    Do parafii należy również filialna kaplica pw. NMP Królowej Polski w Pietrzyku.
    Liczba parafian to niecałe 5000 osób. Od 1939 roku z naszej parafii pochodzi 26 -u księży diecezjalnych oraz zakonnych oraz 8 sióstr zakonnych. Na naszym cmentarzu parafialnym spoczywa: 14 księży oraz 7 sióstr zakonnych.
    Niech ten krótki rys historyczny naszej parafii oraz naszego Domu Modlitwy przyczyni się do pielęgnacji i przekazywania historii naszej małej skrwileńskiej ojczyzny.




Jan Paweł II

Jan-Paweł-II

Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.

Jan Paweł II
 

Papież Franciszek

flickr-8561266141-hd2

Bez Krzyża (...) jesteśmy ludźmi doczesnymi, jesteśmy biskupami, kapłanami, kardynałami, papieżami, ale nie uczniami Pana.

Papież Franciszek